Tuning Windows czyli jak usprawnić naszego OS - Jak uczynić Windows bezpieczniejszym, wydajniejszym i ergonomicznym.

2 - Instalacja .NET Framework v.3.5 OffLine

     Początkowo miał być teraz poruszony temat usług systemu Windows (services), jednakże jestem świeżo po małej zagwozdce i śpieszę podzielić się wynikiem mojego działania z publiką.

 

Problem na który się natknąłem to instalacja OffLine pakietu MS .NETframework 3.5.

 

Dlaczego offline?

     Dlatego, aby postawiony system był czysty – wolny od wszelkiego ewentualnego badziewia z internetu. Wykonujemy czystą instalację wszystkich potrzebnych programów, a aktywację wykonujemy telefonicznie. Tak postawiony OS zaopatrujemy w sterowniki, porządkujemy, dostosowujemy do własnych potrzeb nawet można przeprowadzić aktualizację offline Windowsa i Office za pomocą programu WSUS OffLine. Na koniec tworzymy obraz partycji systemowej np: Macrium Reflect Free, EASEUS Todo Backup Free lub też płatnym Acronis True Image.

I to wszystko. Mamy zawsze świeży, zawsze gotowy i w pełni sprawny swój Windows na zawołanie w 10 minut – bo tyle około trwa przywrócenie obrazu systemu na partycję.

 

Wracając do tematu.

Jedna bardzo ważna uwaga !!!

Pakiet .NET Framework 3.5 zawiera w sobie zarówno wersję 2 jak i 3 .NET Framework, dlatego też pod żadnym pozorem .NET Framework 2 i 3 nie instalujemy !!! (nie mówiąc już o 1.1 czy 1 – zupełnych archaikach).

 

     W przypadku Windows XP, Windows 7 nie nastręcza to większych problemów. Wystarczy wykazać się cierpliwością. Zawczasu pobieramy instalator najlepiej już z SP1 dotnetfx35.exe  np.. ze strony: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=25150  i rozpoczynamy instalację. 

     W pierwszym oknie instalatora dowiemy się, że trzeba pobrać około 60MB aktualizacji (skąd MS wie ile tego offline ? nie pojmuję), jednakże nie zrażamy się tym zatwierdzamy umowę licencyjną i klik Dalej. Nowe okno z paskiem postępu pokaże próby instalatora do nawiązania połączenia w celu dokonania aktualizacji OnLine. 1, 2 ,3 ,4 ,5 prób -  cierpliwie czekamy i…. rozpoczyna się instalacja.

Dostaliśmy to co chcieliśmy.

     Oczywiście ten cały zabieg jest niepotrzebny w sytuacji, gdy będziecie korzystać z wcześniej przytoczonego programu WSUS OffLine, który potrafi zainstalować ten pakiet ze wszystkimi łatkami jak i wszystkie krytyczne i wymagane poprawki dla Windows i Office.

Z tym programem jest tylko jeden mały szkopuł – nie ma podpisu cyfrowego. Jest zaufany nie ma na niego skarg, ale pozostaje fakt, że jego użycie może być obarczone ryzykiem (za to bardzo wygodnym).

 

     W przypadku Windows 8 / 8.1 nie jest już tak słodko. Systemy te są budowane na bazie .NET Framework 4 i chociaż Windows dopuszcza jego instalację (nawet ma go w swoim instalatorze) to można się nieźle napocić.

w8net.jpg

   W ogóle trzeba zacząć od tego czy instalować w tych systemach .NET Framework 3.5 ???

Odpowiedź – przeważnie NIE.

Chyba, że mamy program który tego wymaga. Na pewno nie będzie to żaden z programów budowanych wprost pod najnowsze okienka, ale może to być jeden z tych na Windows 7 czy XP. Np. pamiętam, że „stare” karty graficzne ATI miały instalatora i Catalist CC na NETframework3.5.

Co zatem zrobić gdy go jednak potrzebujemy, a użycie tradycyjnej metody (instalatora)nic nie daje?

 

1.   Jedna z metod to Dodaj usuń programy > Dodaj funkcje systemu Windows > szukamy .NET Framework 3.5 i zaznaczamy.Teraz teoretycznie każdy instalator, który zapragnie netfix3.5 dostanie go. Teoretycznie, bo mi to nie wyszło, a porada pochodzi od M$.

winfuture.jpg

 

2.     Druga pochodzi od developerów oprogramowania, którzy na pomysłach Bila zjedli zęby (przy użyciu obsługi i zarządzania obrazami wdrażania - DISM).

 

     Wystarczy płyta z systemem Windows 8/8.1 lub jego obraz ISO oraz plik CMD w którym zmieniamy na właściwy napęd w którym jest płyta Windowsa lub jego obraz zamontowany np. w Daemon Tools.

A oto  co należy umieścić we wspomnianym pliku:  

Gotowy plik (ZIPfile) można też pobrać z :

NETframework3.5 - OffLineInstall(Win8).zip

 

Plik CMD należy uruchomić jako Administrator (prawoklik).

     Główne polecenie pliku (DISM)

DISM /Online /Enable-Feature /FeatureName:NetFx3 /All /LimitAccess /Source:W:\sources\sxs

wymusi instalację offline (nawet gdyby połączenie internetowe było dostępne). Co ważne płyty/ISO nie można zastąpić zwykłym instalatorem frameworka.

      Na koniec jeszcze jedna rada. Jeżeli dokonaliście instalacji offLine to pierwszą rzeczą którą należy przeprowadzić po podłączeniu sieci jest kompleksowa aktualizacja. Jeśli chodzi o .NETframework3.5 to posiada on potencjalnie niebezpieczne funkcje w których dziury mogą doprowadzić do przejęcia kontroli nad systemem.

  

     Więcej ciekawych informacji i porad na temat instalacji Windowsa OffLine – Poradnik instalacji Windows krok po kroku na blogu Windows na medal czyli jak zadbać o własny OS: http://techwinpatrol.blogspot.com/2014/05/i-inwentaryzacja-i-generalne-porzadki.html