Tuning Windows czyli jak usprawnić naszego OS - Jak uczynić Windows bezpieczniejszym, wydajniejszym i ergonomicznym.

0 - Wstęp czyli zaproszenie do lektury, a kto wie może się przyda.

     Systemy z rodziny Windows od samego początku budzą wiele emocji zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Ten niezwykły OS ma tak wielu przeciwników co zwolenników, a Ci pierwsi pomimo krytyki wcale nie mają zamiaru rozstawać się z Windowsem stosując przy tym niedozwolone praktyki omijania zabezpieczeń.

     Oczywiście w wielu zastosowaniach ten OS jest niepotrzebnym balastem, jednakże dla większości użytkowników Windows to jedyny OS, który spełnia (chociaż częściowo) wymagania stawiane poprzez gry, multimedia oraz oprogramowanie.

     Jak każdy produkt i Windows ma swoje wady – nieliczne w porównaniu z zaletami – jednakże w prosty sposób można go ich pozbawić i uczynić bezpieczniejszym oraz bardziej przyjaznym.

Jak zatem tego dokonać? Jak uczynić Windowsa lepszym i stabilniejszym? O czym zapomnieli twórcy Windowsa? O tym właśnie będzie ten blog.

 

P.S.

Najrozsądniejszym będzie zastosowanie poniższych usprawnień na czystą instalację Windows dlatego, iż tylko w tej sytuacji będzie on od samego początku dobrze chroniony i przyjazny dla użytkownika. Po pełnej konfiguracji warto też przeprowadzić proces backupu (obraz dysku systemowego), aby praca nie poszła na marne.

Dobrze opisany proces czystej instalacji Windows (krok po kroku)znajduje się na blogu: http://techwinpatrol.blogspot.com/2014/05/wstep-witam-wszystkich-ktorzy-tu.html

 

Można też poniższe usprawnienia zastosować na bieżącej instalacji Windows tytułem testu, zapoznania się z działaniem i czy spełniają Wasze oczekiwania. Co ważne wszystkie zaprezentowane funkcjonalności dla Windows są odwracalne, a to za sprawą sposobu ich wprowadzania:

1 Skrypty VBS

2 Programy wsadowe CMD

3 Wpisy rejestru REG

4 Ustawienia systemowe poprzez aplikacje Windows

 

Zapraszam do lektury.